SSS

Göz kuruluğu ya da kuru göz sendromu, gözyaşının az üretilmesi veya kalitesinin bozulması ile ortaya çıkar.  Gözün yüzeyi iyi ölçüde nemlenip kayganlaşmaz ve bu durum gözde konforsuzluğa, görüş sorunlarına ve kornea ile konjonktiva hasarına neden olabilir.

Yapılan çalışmalara göre kuru gözün toplumlarda görülme oranı 5% ile 35% arasında değişmektedir.

Göz kuruluğunun; gözde yanma, batma, kumlanma, kırmızılık, aşırı yaşarma, ağrı, TV izledikten veya bilgisayarda çalıştıktan sonra artan bir rahatsızlık oluşması gibi belirtileri vardır.

Lazer sonrasında belirli bir süre göz kuruluğu problemi yaşanabilir. Suni gözyaşı damlaları kullanılarak bu durum kontrol altına alınır. Zamanla damlaya duyulan ihtiyaç kalkar.

Göz içi basıncının yükselmesi ile ortaya çıkan, ilerleyen dönemde görme sinirlerinin giderek zayıflamasına ve bunun sonucunda görme kaybına yol açan bir göz hastalığıdır. 

Glokom ile her yaş grubunda karşılaşabiliriz. 60 yaş üzerinde artan bir oranda görülür. Bebeklik (konjenital glokom) ve çocukluk çağlarında görülen tipleri vardır. Hastalığın ilk zamanında genellikle belirti görülmez, görmede bozukluk ve ağrı yoktur.

Hastalık erken teşhis edilmeme durumunda, görme sinirindeki harabiyete bağlı olarak görme alanında kör noktalar oluşur. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde periferik görmede kayıplar meydana gelmektedir.

Çok farklı sebeplere dayanmasıyla beraber en sık rastlanan nedenler; mikroplar, alerji, sigara dumanı ve hava kirliliğidir. Mikrobik nedenlere bağlı konjonktivitlerde göz kızarır ve çok miktarda çapaklı akıntı olur, çok çapaklı durumlar akut bir enfeksiyon belirtisidir ve göz doktoruna başvurmanız gereklidir. Diğer taraftan bazı diğer mikropların neden olduğu konjonktivitlerde çok az çapak olur ve sadece sabahları kapak kenarlarında görülür.

Virüsler de konjonktivit nedenidir. Bazı virüsler sadece gözde belirti verirken bazıları da nezlede olduğu gibi göz, boğaz ve burnu tutar. Viral konjonktivitlerde bir, iki hafta süren sulu akıntı olur. Mikrobik ve virütik konjonktivitler çok bulaşıcıdır ve mendil, havlu, yastık gibi eşyalar aracılığıyla bulaşabilirler. Konjonktivitli kişilerle temas ederseniz vakit geçmeden ellerinizi yıkayınız. Alerjiler de akıntılı konjonktivite neden olabilirler. Saman nezlesi gibi alerjiler de çok kaşıntılı olurken diğerlerinde sadece kızarıklık olabilir. Sigara dumanı ve hava kirliliği de konjonktivite neden olabilirler. Konjonktivit Tedavisi: Konjonktivit’in çeşidine göre tedavi edici göz damlalarının yanında SICAK ve SOĞUK kompres uygulaması tedavinin hasta açısından daha konforlu bir süreç geçirmesine yardımcı olabilmektedir.

Kataraktın nedenleri arasında en önemlisi yaşlılıktır. Diğer bir katarakt nedeni ise konjenital (doğumsal) katarakt denilen genetik kataraktlardır. Özellikle anne karnında geçirilen kızamıkçık, ırsi kalıtsal özellikler bebeklerde doğumsal katarakt nedeni olabilir ve bebek kataraktlı doğar.

Kataraktın belirtileri: Görmede azalma, ışık hassasiyeti, okuma zorluğu, gece görüşünde azalma, çift görme.

Kataraktın tedavisi: Kataraktın ilerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem yoktur ve oluşmuş bir kataraktın tek tedavisi ameliyattır.

1-Kontak lenslerinizi her zaman tam olarak temizleyiniz!

2-Her bakım ürünü her kontak lens ile kullanıma uygun olmadığı için, kontak lenslerinizin temizlik ve dezenfeksiyonunda göz doktorunuz tarafından önerilen ürünü kullanmanız gerekir.

3-Bazı ürünler sadece göz doktoruna danışıldıktan sonra beraberce kullanılabilir.

4-Kontak lenslerinizi her gün kullanmasanız bile, bakım kılavuzunda belirtilen dezenfeksiyon işlemlerinin düzenli olarak yapılması önerilir.

5-Sadece güvenilir firmaların ürünlerini kullanınız. Güvenli olmayan, sıhhi koşullarda satılmayan ve taklit ürünleri kullanmayınız.

6-Sadece göz hekimi tarafından size önerilen lensleri kullanınız.

7-Hatalı ve zarar görmüş kontak lensleri takmayınız.

 8-Kullanmadan önce kontak lenslerinizin tamamen nemli olmasına dikkat ediniz.

9-Eğer kontak lensleriniz uyumak için uygun değilse uyumadan önce lütfen çıkartınız. (Buna sadece göz doktorunuz karar verebilir.)

10-Uyku esnasında çıkartmanız gerekmeyen lenslerin bile kullanım süresi boyunca temizliğinin yapılması gerektiğini göz önünde bulundurunuz.

11-Kızarıklık, batma gibi durumlarda hemen lenslerinizi çıkartınız. Eğer bir iyileşme olmazsa, mutlaka göz doktorunuza başvurunuz.

12-Gözlerinizi düzenli olarak göz doktorunuza kontrol ettiriniz.

13-Lens kabı seçiminde sadece üretici firma tarafından önerilen kapları kullanınız.

 

YAPILMAMASI GEREKENLER

1-Kontak lenslerinizi ağzınıza almayınız ve tükürükle temizlemeyiniz. Çünkü tükürükteki bakteriler hastalık kaynağı olabilir.

2-Kontak lenslerinizi çeşme suyunda yıkamayınız ve durulamayınız.

3-Herhangi bir şekilde kendi yaptığınız solüsyonları kullanmayınız. Kullanılmış solüsyonu tekrar kullanmayınız.

4-Son kullanma tarihi geçmiş kontak lensleri ve bakım ürünlerini kullanmayınız.

5-Kontak lenslerinizi önerilen süreden fazla kullanmayınız.

6-Sadece kendi kontak lenslerinizi kullanınız ve onları kimseyle paylaşmayınız.

 

Başka birinin gözyaşını silmeyiniz. Eğer bu kişide gözde kızarıklık, aşırı sulanma ve kapak şişliği varsa bulaşıcı olabilir. Temas ettiyseniz elinizi sabun ile yıkayınız. 

Gözde sulanma, kaşıntı, ağrı, okurken zorlanma, yazıların birbirine karışması, göz ve baş ağrısı, başı eğik tutarak okuma, gözleri kısarak bakma ve odaklanma problemleri göz hastalıkları belirtisidir.

Gözünüze aldığınız ani bir darbe ya da gözünüze bir cisim kaçması durumunda gözünüzü ovalamayınız. Mümkünse serum fizyolojik ile ya da bol su ile yıkayınız ve en kısa sürede göz hekimine başvurunuz.

Uzun saatler bilgisayar oyunları oynayan ve bilgisayar başında çalışan kişilerde göz kuruluğu, alerji, kirpik dibi iltihabı görülme sıklığı artar. Uzak görme kusuru oluşmasını tetikleyebilir. Aralıklı dinlenmeler ve göz kırpmak gereklidir.

Çalışma ortamınızda yumuşak ton sarı aydınlatma kullanın. Gözlerin dinlenmesi için karanlık ortamda uyuyun.

Güneş ışınlarına çok maruz kalmak zamanla lensimizde koyulaşmaya, katarakta ve görme noktasında hassasiyete sebep olur. Koruyucu güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmemeliyiz.

Özellikle renkli gözlü kişiler güneş ışığına karşı daha hassas olurlar. Renkli gözlü kişilerde kızarıklık görülme oranı koyu renkli gözlülere göre daha fazladır. 

Makyaj malzemelerini ortak kullanmayın. Göz nezlesi olarak bilinen konjonktivit; göz farı, göz kalemi ve rimel gibi başkasının makyaj malzemeleriyle geçebilir.