Sarı Nokta Hastalığı

Sarı nokta hastalığı (Yaşa bağlı makula dejenerasyonu) nedir?

Gözün görme merkezinin yaşa bağlı olarak bozulması ve görme kaybına sebep olan bir hastalıktır. Ülkemizde ve dünyada 50 yaş üzerindeki kişilerde en sık görülen körlük sebeplerindendir. Genellikle görme düzeyinde azalma ve merkez (santral) alanı görememe şikayetleri öne çıkmaktadır.

 

 

Sarı nokta hastalığının belirtileri nelerdir?

Görme kaybı, cisimleri, çizgileri eğri veya kırık görme, göz önünde karartılar, görme kalitesinde bozulma, renk görmede bozukluklar sarı nokta hastalığının belirtileri arasındadır.

Sarı Nokta Hastalığı’nın iki tipi vardır. Kuru tip %90 oranında, yaş tipi ise %10 oranında görülür. Fakat görme kaybına yol açması yüzünden yaş tipte erken teşhis daha büyük önem taşır. Kuru tipe oranla daha hızlı ilerleyen hastalık, ani görme kaybı ile birlikte renkli görmenin ve kontrast hassasiyetinin bozulmasına, zamanla retina ve makulada oluşan yeni damarlarda kanama yapması sonucu körlüğe sebep olur.

Sarı nokta hastalığının risk etmenleri nelerdir?

Hipertansiyon, sigara, beslenme şekli, lipid - kolesterol yüksekliği, güneş ışığına uzun süre maruz kalma ve şişmanlık sarı nokta hastalığının risk etmenleri arasındadır.

 

Sarı nokta hastalığı nasıl tedavi edilebilir?

Sarı nokta hastalığının kuru tipinde koruyucu amaçlı gıda takviyeleri olarak alınabilecek vitamin, mineral ve antioksidan içeren ürünler tavsiye edilir. Yaş tipinde ise göz içine iğne tedavisi ve fotodinamik tedavi uygulanır. Cerrahi operasyon ilerleyen dönem için başka bir alternatiftir.

 

Hasta olup olmadığınızı ancak bir göz doktoru belirleyebilir. Yukarıdaki belirtilerden biri mevcut ise teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz. Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.