Kuru Göz Sendromu

Kuru göz sendromu nedir?

Gözyaşının üretimi ve kalitesi sağlıklı bir göz için çok önemlidir. Gözyaşı gözümüzün ön tabakalarını besler, oksijen alışverişini temin eder bu şekilde göz yüzeyinin nemlenip, düzgün ve şeffaf olmasını sağlar. Ek olarak göze giren yabancı cisimleri, alerjik ve mikrobik maddeleri yıkayıp uzaklaştırmayı sağlar.

Göz kuruluğu ya da kuru göz sendromu, gözyaşının az üretilmesi veya kalitesinin bozulması ile ortaya çıkar. Gözün yüzeyi iyi ölçüde nemlenip kayganlaşmaz ve bu durum gözde konforsuzluğa, görüş sorunlarına ve kornea ile konjonktiva hasarına neden olabilir.

Yapılan çalışmalara göre göz kuruluğunun toplumlarda görülme oranı 5% ile 35% arasında değişmektedir.

 

Kuru göz sendromu neden oluşur?

Hastaların %51’i 65 yaşın üzerindedir ve kadın hastaların %31’i 40-59 yaşları arasındadır. Yaş artttıkça göz yaşı miktarında azalma olabilir.

 

Çevresel etkenler:

  • Hava, klimalar, ısıtıcılar
  • Uzun süreli bilgisayar ya da dijital ekran kullanımı
  • Kontakt lens kullanımı

 

Bazı sistemik hastalıklar: Sjögren sendromu, romatoid artrit lupus, vb

Kadınlarda hormonal değişiklikler: Gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı ve menopoz

Bazı göz cerrahisi yöntemleri.

Gözün yüzeyinde iz bırakan bazı hastalıklar: Şiddetli viral konjonktivit gibi

Kuru göz sendromu belirtileri nelerdir?

Gözlerde; kuruluk, kaşıntı, tahriş, kızarıklık, yanma, batma, yabancı cisim hissi, ışığa duyarlılık, aşırı gözyaşı kuru göz sendromu belirtileri arasındadır.

Kuru göz sendromu nasıl önlenir?

Göz kuruluğu ciddi sonuçlara yol açabilir, bu nedenle düzenli göz kontrolleri önerilir. Gözde oluşan hasarın iyileştirilmesi ve önlenmesi için, tanı ve erken tedavi önemlidir. Gözlerde çevresel faktörlerden kaynaklanan kuruluğu önlemek için bazı önlemler mevcuttur.

  • Gözyaşı sıvısının buharlaşmasına neden olabilecek ortamlardan kaçınılmalı (Vantilatör, klima veya pencereler açık şekilde araba kullanmak, ayrıca dışarıdayken her zaman koruyucu güneş gözlükleri kullanılmalıdır, vb.).
  • Buhar makinası kullanarak ortam mümkün olduğunca nemlendirilmelidir.
  • Kendinizi çevre kirliliğinden koruyun. Ayrıca kumsallar ile rüzgârlı günlerde kırsal kesim benzeri yerlerden, ev tozu, sigara dumanı ve temizlik malzemelerinden kaçınılmalıdır.
  • Günde birkaç kez, kişi kendisini göz kırpmaya zorlamalı ve gözyaşı bezleri sıklıkla bir havlu veya makyaj temizleme süngeri ile silinmeldir.

Kuru göz sendromu nasıl tedavi edilebilir?

Göz kuruluğunun doğrudan tedavi edilmesi mümkün olmasa da, suni gözyaşı ve kayganlaştırıcı merhemler, kuruluk ve tahrişin kontrolüne yardımcı olabilir.

Daha şiddetli kuru göz sendromu olan hastalar için ek tedaviler gerekebilir. Daha fazla bilgi için göz doktorunuza başvurunuz.

 

 

Hasta olup olmadığınızı ancak bir göz doktoru belirleyebilir. Yukarıdaki belirtilerden biri mevcut ise teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz. Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.

 
gozuneiyibak_artelac