Kontakt Lens Kullanmanın Püf Noktaları

Kontakt Lens Kullanmanın Püf Noktaları

Sol göz örnek alınarak anlatılan pratik el hareketleri sayesinde kontak lenslerinizi takıp çıkartmak birkaç el hareketiyle kolayca gerçekleşir.

1. ADIM

Kontak lenslerin takma anı konforu, sabun, yağ kalıntıları ve havadaki partiküllerden kolayca etkilenir. Bu nedenle, lenslerinizi takmadan önce ellerinizi sabunla iyice yıkayıp durulayınız ve tüy bırakmayan bir havlu ile iyice kurulayınız.

Doğru kontak lensi, doğru gözünüze takabilmek için her zaman aynı lens ile başlayınız. Lensinizi kuru olan sağ parmağınızın ucuna sol üst resimdeki gibi görünecek şekilde yerleştiriniz. Lensinizin ters olmamasına dikkat ediniz ve gerekirse düzeltiniz.

2. ADIM

Sol elinizin orta parmağı ile sağ gözünüzün üst göz kapağını, kirpikler hizasında yukarıya doğru çekiniz. Sağ elinizin orta parmağı ile sağ gözünüzün alt göz kapağını aşağıya doğru çekiniz.

 

3. ADIM

Düz bir şekilde karşıya bakınız ve lensinizi dikkatlice gözünüzün ortasına yerleştiriniz. Göz kapaklarınızı bırakınız ve gözünüzü birkaç defa kırpıştırınız. Böylelikle lensinizin gözünüzün ortasına yerleşmesini sağlamış olacaksınız. Bu şekilde lensin gözünüzün ortasına gelmesini sağlayamadıysanız, gözünüzü kapatıp, lensi göz bebeğinize doğru hafifçe ittiriniz.

1. ADIM

Gözünüzü açınız ve yukarıya doğru bakınız. Orta parmağınız ile alt göz kapağınızı aşağıya doğru çekiniz. İşaret parmağınızla lensin kenarına dokunarak lensinizi aşağıya doğru çekiniz.

2. ADIM

Lensinizi baş parmak ve işaret parmağınızla hafifçe tutarak çıkartınız. 

1. ADIM

Ellerinizi sabunla yıkayıp, tüy bırakmayan bir havlu ile kurulayınız. Sabunun ellerinizde herhangi bir tabaka oluşturmamış olmasına dikkat ediniz.

2. ADIM

Lenslerinizi çıkartırken onları tırnaklarınızla zedelememeye özen gösteriniz.

3. ADIM

Çıkarttığınız lensleri avucunuzun içine koyup birkaç damla taze solüsyon ile durulayınız.

4. ADIM

Lensinizin üst kısmını diğer elinizin serçe parmağı ile, yüzeyi fazla zorlamamak için, yıldız şeklinde hareketler yaparak ovalayınız.

5. ADIM

Kontak lenslerinizi solüsyon ile iyice durulayınız.

6. ADIM

Kontak lenslerinizi lens kabının içine koyunuz. Bunu yaparken lenslerin katlanmamasına dikkat ediniz.

7. ADIM

Temiz ve kuru olan lens kabının içine, lenslerinizin üzerini tamamen kaplayacak kadar solüsyon doldurunuz.

8. ADIM

Kontak lenslerinizin, lens kabının sol ‘’L’’ olarak işaretlenmiş bölümünü dikkate alarak doğru bir şekilde yerleştirildiğinden emin olunuz ve kapakları dikkatlice kapatınız.

1. ADIM

Ellerinizi sabunla yıkayıp, tüy bırakmayan bir havlu ile kurulayınız. Sabunun ellerinizde herhangi bir tabaka oluşturmamış olmasına dikkat ediniz.

2. ADIM

Önerilen 4 saatlik dezenfeksiyon sürecinden sonra kontak lenslerinizi kabından çıkartınız ve bu esnada lenslerinizi tırnaklarınızla zedelememeye özen gösteriniz.

3. ADIM

Lenslerinizi takmadan önce (özellikle enzim içeren protein temizleme tableti kullandıysanız) mutlaka solüsyonla durulayınız. Kontak lenslerinizin tamamen düzgün bir durumda olduğunu kontrol ediniz. Hasarlı olan lensleri asla kullanmayınız.

4. ADIM

Kullanmış olduğunuz bakım malzemelerini düzgün bir şekilde kaldırınız. Kontak lens kabınızı kullanımdan sonra solüsyon ile temizleyiniz ve durulayınız. Daha sonra açıkta bırakarak hava ile kurumasını sağlayınız.

 

SAKIN UNUTMAYIN!

Lenslerinizin göz hekiminiz tarafından önerilen değiştirme süresine dikkat ediniz. Kontak lens kabınızı ayda bir düzenli olarak değiştiriniz.