Göz Tansiyonu (Glokom)

Glokom (Göz Tansiyonu) nedir?

Göz içi basıncının yükselmesi ile ortaya çıkan, ilerleyen dönemde görme sinirlerinde hasar oluşmasına ve bunun sonucunda görme kaybına yol açan bir göz hastalığıdır.

Glokom kimlerde görülür?

60 yaş üzerinde artan bir oranda görülür. Bebeklik (konjenital glokom) ve çocukluk çağlarında görülen tipleri vardır. Hastalığın erken zamanında genellikle belirti görülmez, görmede bozukluk ve ağrı yoktur.

Hastalık erken teşhis edilmeme durumunda, görme sinirindeki harabiyete bağlı olarak görme alanında kör noktalar oluşur. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde periferik görmede kayıplar meydana gelmektedir.

Glokom tanı yöntemleri; Göz tansiyonu ölçümü, santral kornea kalınlığı ölçümü, bilgisayarlı görme alanı tetkiki, optik sinir başı topografisidir.

Glokom nasıl tedavi edilebilir?

Glokom; ilaç tedavisi, Lazer, cerrahi operasyonla tedavi edilebilir.

 

 

Hasta olup olmadığınızı ancak bir göz doktoru belirleyebilir. Yukarıdaki belirtilerden biri mevcut ise teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz. Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.