Göz Enfeksiyonları (Konjonktivit)

Göz enfeksiyonları (Konjonktivit) nedir?

Konjonktiva gözün en dış tabakasını ve göz kapaklarının iç kısmını kaplayan ince şeffaf bir zardır. Bu zarın iltihaplanmasına verilen genel ad ‘konjonktivit’tir.

       

 

 3 çeşit Konjonktivit hastalığı vardır:

  • Alerjik Konjonktivit: Özellikle havada yer alan alerjen (polen, toz vb.) ajanlara gözün verdiği tepki sonucu oluşan hastalık türüdür. Tekrarlayabilir ve her iki gözü etkileyebilir.
  • Bakteriyel Konjonktivit: Konjonktiva bölgesinin bakteriyel sebepli iltihabıdır. Bu enfeksiyon çeşidi her yaş hasta grubunda gözükebilir.
  • Viral Konjonktivit: Genellikle bulaşıcı olarak seyreden adenovirüslerden kaynaklı konjonktivit türüdür. Her iki gözü etkileme potansiyeline sahiptir.

Konjonktivit nedenleri?

Çok farklı sebeplere dayanmasıyla beraber en sık rastlanan nedenler; mikroplar, alerji, sigara dumanı ve hava kirliliğidir. Mikrobik nedenlere bağlı konjonktivitlerde göz kızarır ve çok miktarda çapaklı akıntı olur, çok çapaklı durumlar akut bir enfeksiyon belirtisidir ve göz doktoruna başvurmanız gereklidir. Diğer taraftan bazı diğer mikropların neden olduğu konjonktivitlerde çok az çapak olur ve sadece sabahları kapak kenarlarında görülür. Virüsler de konjonktivit nedenidir. Bazı virüsler sadece gözde belirti verirken bazıları da nezlede olduğu gibi göz, boğaz ve burnu tutar. Viral konjonktivitlerde bir, iki hafta süren sulu akıntı olur. Mikrobik ve virütik konjonktivitler çok bulaşıcıdır ve mendil, havlu, yastık gibi eşyalar aracılığıyla bulaşabilirler. Konjonktivitli kişilerle temas ederseniz vakit geçmeden ellerinizi yıkayınız. Alerjiler de akıntılı konjonktivite neden olabilirler. Saman nezlesi gibi alerjiler de çok kaşıntılı olurken diğerlerinde sadece kızarıklık olabilir. Sigara dumanı ve hava kirliliği de konjonktivite neden olabilirler.

 

Konjonktivit nasıl tedavi edilebilir?

Konjonktivitin çeşidine göre tedavi edici göz damlalarının yanında SICAK veya SOĞUK kompres uygulaması tedavinin hasta açısından daha konforlu bir süreç geçirmesine yardımcı olabilmektedir.

 

 

Hasta olup olmadığınızı ancak bir göz doktoru belirleyebilir. Yukarıdaki belirtilerden biri mevcut ise teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz. Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.