Göz Çevresinin Önemi

Göz çevresinin önemi nedir?

Göz çevresi vücudun en hassas bölgelerinden biridir ve gözün etrafını saran deri oldukça ince yapılıdır. Göz çevresinde bulunan damarlar da çok incedir ve kan dolaşımı sorunlarına eğilimlidir. Ayrıca yapısında fibril ve kolajen doku azdır. Bu sebepten dolayı hasta olduğunuz zaman veya herhangi bir yorgunluk belirtinizde, vücudunuz ilk tepki veren yerlerinden birisi göz çevresi olur.

Gözlerinizin altında mor halkalar beliriyorsa bunun belirli başlı bir kaç sebebi vardır; örneğin uykusuzluk, göz etrafında ortaya çıkan koyu renkli lekelerin en temel sebeplerinden biridir. Bir diğer tetikleyici etken ise güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmaktan geçer. Göz çevresinde bulunan melanin salgıları, çok fazla UV ışınlarına maruz kaldıklarında vücudu korumaya almak adına kararmaya ve renk değiştirmeye başlarlar. Bu renk değişimlerinin kişiler tarafından algılanması gereken uyarı şudur: “Dikkat edin, gözünüz zarar görmeye başlıyor”. Göz altı morluklarının diğer sebepleri ilaç kullanımı, kötü beslenme, vücudun gerektiğinden fazla su tutması, yaşam tarzındaki sapmalar olarak da sıralanabilir.

Göz altı şişliği de vücutta yolunda gitmeyen belirli başlı problemlerin etkilerini yansıtan bir başka bir belirtidir. Buna bağlı olarak göz altı şişliğine sebep olan en temel öğelerden biri uykusuzluktur.

Şişlikten çok torbacık şeklinde görülen sendromlar ise hormonal değişiklik veya sıvı birikimi nedeniyle ortaya çıkabilir. Halk arasında kazayağı olarak bilinen göz çevresi kırışıklıkları cilt esnekliğini kaybettiğinde ortaya çıkar. Güneşe maruz kalma, genetik olarak ya da yaşa bağlı olarak kendini gösteren bu durum için de önlem alınması mümkündür.

Ayrıca gözleri sürekli kısmak, sinirli veya stresli iken yüz ve alın mimiği kullanmak göz çevresinde kırışıklık oluşumunu hızlandırır. Sarkık veya gevşek göz kapaklarının ise pek çok farklı nedeni olabilir. Sabah uyandığınızda göz kapaklarınızın hafif şişkin ve iltihaplı olduğunu görürsünüz. Yorgunluk göz kapaklarınızda şişkinlik oluşmasına neden olabilir.

 

 

Hasta olup olmadığınızı ancak bir göz doktoru belirleyebilir. Yukarıdaki belirtilerden biri mevcut ise teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz. Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.

 
gozuneiyibak_eyes