Görme Bozuklukları

Miyopi:

Bu hastalar cisimleri net görürken uzaktaki cisimleri görmede zorluk yaşamaktadır. Bunun sebebi miyopik gözlerde normal bir göze göre kornea kırıcılığının daha yüksek olması ve nesnelerin görüntüsünün retinanın önüne düşmesidir.

 

 

Hipermetropi:

Bu hastalar uzak cisimleri net görürken yakın cisimleri görmede zorluk yaşamaktadır. Kornea veya lensin kırıcılığı normalden az olduğu için gelen ışınların retinanın üzerine değil, arkasına düştüğü bir göz bozukluğudur.

Astigmatizma:

Gözün kornea tabakasının şeklinin bozulması nedeniyle, ışığın farklı eksenlerde farklı kırılmasıyla oluşan görme bozukluğudur.

 

 

Presbiyopi:

Özellikle 40 yaş ve sonrasında görülen göz merceğinin gelen ışınlara olan uyum yeteneğinin yavaşlaması olarak tanımlanmaktadır.

 

Nasıl tedavi edilebilir?

Tüm görme kusurları tedavisinde; gözlük, lens ve cerrahi alternatifleri bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için göz hekiminize başvurunuz.

 

 

Hasta olup olmadığınızı ancak bir göz doktoru belirleyebilir. Yukarıdaki belirtilerden biri mevcut ise teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz. Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.